Aktualności
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI (2)
- Szczegóły
Deklaracja dostępności
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żninie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony http://sds-znin.pl/.
Data publikacji strony internetowej: Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Na stronie nie zapewniono alternatywy dla treści nietekstowej.
- Nie zastosowano odpowiednich znaczników semantycznych, aby struktura treści była jasna i logiczna.
- Elementy nawigacyjne polegają na właściwościach zmysłowych.
- W przypadku automatycznie aktualizowanej treści nie zostały wdrożone rozwiązania pozwalające na pauzę, zatrzymanie lub ukrywanie.
- Nie zawarto poprawnie sformułowanego tytułu opisowego strony internetowej.
Treści nieobjęte przepisami
- Niektóre materiały niedostępne cyfrowo zostały wytworzone przez inne podmioty. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie badania przeprowadzonego przez CBI24 Sp. z o.o. Wyniki badania przedstawia Streszczenie raportu z audytu (95 kb, PDF).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Andrzej Klockowski — mejlowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (52) 30 34 031.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Środowiskowy Dom Samopomocy,
- Szpitalna 32, 88-400 Żnin,
- mejl: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Środowiskowy Dom Samopomocy, Szpitalna 32, 88-400 Żnin
Osoby na wózku mogą wjechać do budynku.
Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone kontrastową taśmą.
Schody wyposażone są w poręcze.
Stopnie schodów nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
Przyciski w windzie są oznaczone alfabetem brajla.
Winda nie jest wyposażona w komunikaty głosowe.
Jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
Jest parking dla osób z niepełnosprawnościami.
Brak tyflomap.
Pomieszczenia w budynku nie są oznaczone tabliczkami z wypukłymi cyframi i alfabetem brajla.
Brak dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.
Jest możliwość wstępu z psem asystującym.
Drzwi wejściowe otwierane automatycznie, ciągi komunikacyjne dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Jest możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Można zamówić tłumacza języka migowego 7 dni przed wizytą.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Link do informacji o podmiocie przetłumaczony na polski język migowy
Jak dojechać?
- Szczegóły
Adres:
88-400 Żnin, ul. Szpitalna 32
Telefon:
52 303 40 31
Pracowanie terapeutyczne
- Szczegóły
Pracownia rehabilitacji
Pracownia rehabilitacji oferuje różnorodne ćwiczenia kinezyterapeutyczne do których zaliczamy:
- ćwiczenia czynne
- ćwiczenia czynno-bierne
- ćwiczenia izometryczne
- ćwiczenia wspomagane
- ćwiczenia w odciążeniu
- ćwiczenia w odciążeniu z oporem
Ćwiczenia wykonywane są pod okiem fizjoterapeuty na sali gimnastycznej jak i na ugulu. Nasza sala wyposażona jest w rowerek treningowy, steper, orbitrek, oraz bieżnię magnetyczną. W pracowni fizykoterapii mamy możliwość skorzystania z naświetleń lampą Sollux i biotron oraz masażu. W okresie wiosenno-letnim wyjeżdżamy na spartakiady oraz na para olimpiady, turnieje tenisa stołowego oraz Bocci. W wolnych chwilach umilamy sobie czas spacerami Nordic walking.
Pracownie plastyczne ,,SŁONECZKO,, i „STOKROTKA”
|
![]() |
Celem zajęć terapeutycznych, prowadzonych w pracowni plastycznej, jest przede wszystkim rozwijanie sprawności manualnych. Wszelkie techniki twórczego wyrazu, nie tylko rozbudzają wyobraźnię ale i uczą skupiania uwagi oraz zdolność spostrzegania. Poprzez zastosowanie zajęć zintegrowanych, uczestnik ma możliwość ćwiczenia umiejętności współpracy w grupie. Natomiast zajęcia indywidualne, dają możliwość dostosowania techniki artystycznej, do oczekiwań uczestnika.
Pracownia plastyczna wykorzystuje następujące techniki pracy:
- Malarstwo
- Dequpage
- Rysunek
- Grafika
- Mozaika
- Modelowanie w masie solnej i papierowej
- Odlewy gipsowe
- Wyrób biżuterii
- Zdobnictwo
- Dekoratorstwo
- Filcowanie
- Hafciarstwo
- Robótki na drutach
Kuchenka Terapeutyczna
Zajęcia w kuchence terapeutycznej odbywają się od poniedziałku do piątku od 8.00-14.00.
Podczas zajęć uczestnicy uczą się:
- odpowiedniego przygotowania do prac kulinarnych,
- bezpiecznego korzystania ze sprzętu w jaki jest wyposażona pracownia m. in. kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa, zmywarka, robot wielofunkcyjny, mikser, frytkownica;
- nauki posługiwania się narzędziami ręcznymi w gospodarstwie domowym.
Uczestnicy Domu nabywają wiedzy o prawidłowym przechowywaniu żywności, mogą się sprawdzić przy planowaniu jadłospisu oraz w treningu ekonomicznym związanym z pójściem do sklepu, wybraniem odpowiedniego produktu oraz kalkulowaniem. Głównym celem tej pracowni jest higieniczne przygotowanie posiłków (codziennych oraz okazjonalnych, charakterystycznych dla danego święta), co się z tym wiąże: utrzymanie porządku stanowiska pracy przy pomocy specjalnych środków chemicznych stosowanych w kuchni.
Uczestnicy zajęć uczą się między innymi:
- przygotowania produktów do spożycia, takich jak owoce, warzywa;
- nabywają umiejętności mycia, obierania, szatkowania, tarcia;
- przyrządzenia zup, sosów, różnego rodzaju mięs, ryb, surówek, sałatek itd. oraz ich doprawienie.
Pracownia Muzykoterapii
Muzyka pobudza wyobraźnię podopiecznych, wpływa korzystnie na ich psychikę, wzbudza pozytywne emocje. Jest doskonałym środkiem walki ze stresem i monotonią codziennego życia. Zajęcia w pracowni muzycznej obejmują również przygotowywanie przedstawień organizowanych z różnych okazji. Swoje umiejętności, osiągnięcia aktorskie i przygotowane przedstawienia uczestnicy prezentują przed rodzicami, opiekunami, placówkami zaprzyjaźnionymi podczas okolicznościowych spotkań i zabaw. Zdobywane przez "aktorów" umiejętności wymagają jednak ciągłej pracy, poświęcenia, samozaparcia. Najważniejsze jest jednak dla nich to, że osiągnęli swój wyznaczony cel. Dowodem tego są liczne brawa i zdobyte nagrody podczas różnych festiwali artystycznych a przede wszystkim akceptacja innych osób. Udział w zajęciach pozwala zmniejszyć napięcie psychiczne, poprawia sprawność psychofizyczną i samopoczucie, rozwija zainteresowania i umiejętności.
Pracownia stolarska
Pracownia Stolarska powstała z myślą nauki i naprawy drobnych rzecz mebli w domach rodzinnych naszych podopiecznych. Osoby które uczestniczą na zajęciach pomagają w drobnych naprawach w naszej jednostce wykonują też prace ogrodnicze .Pracownia stolarska jest pomieszczeniemgdzie często panuje hałas i kurz wiec dużo osób woli przebywać w innych pracowniach . Podczas zajęć wykonujemy własne pomysły jak i dostarczamy potrzebne rzeczy na pozostałe pracownie . Techniki pracy na pracowni są różne i dostosowane też do umiejętności osób na zajęciach .Praca w grupie to wtedy najczęściej powstają wspólne prace która można podziwiać w różnych pomieszczeniach naszego domu . Propozycja zajęć indywidualnych także cieszy się bardzo osoby nogą wtedy same wykonać jakoś prace sami i zabrać ja do domu .Chłopacy to oni głównie są na zajęciach biorą udział w zawodach wędkarskich gdzie maja duże sukcesy.
Pracownia krawiecka
![]() |
Celem zajęć terapeutycznych, prowadzonych w pracowni krawieckiej jest przede wszystkim rozwijanie sprawności manualnych. Wszelkie technik, które są wykorzystywane nie tylko rozbudzają wyobraźnię ale i uczą skupiania uwagi oraz zdolność spostrzegania. Poprzez zastosowanie zajęć zintegrowanych uczestnik ma możliwość ćwiczenia umiejętności współpracy w grupie. Natomiast zajęcia indywidualne, dają możliwość dostosowania techniki do oczekiwań uczestnika. W pracowni Uczestnicy uczą się wyszywania, szycia na maszynie oraz szycia ręcznego, cerowania.
Prace, które sa wykonywane pięknie zdobą naszą jednostkę i nadaja jej niepowtarzalnego wyrazu.
O nas
- Szczegóły
ŚDS w Żninie jest zgodnie z w/w ustawą o pomocy społecznej ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla 30 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, a od 1 października 2005 roku (zgodnie z decyzją wojewody kujawsko – pomorskiego) dla 35 osób. Swoim zasięgiem działania obejmuje wszystkie gminy powiatu żnińskiego. W zajęciach organizowanych przez Dom uczestniczą osoby kierowane na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie |
Z usług Domu korzystają osoby z zaburzeniami psychicznymi, a więc osoby (zgodnie z ustawą o zdrowiu psychicznym): - chore psychicznie, - upośledzone umysłowo, - wykazujące inne zaburzenia psychiczne, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żninie jest domem typu AB – dla osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo.
|
W Domu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra. Dom poza Kierownikiem zatrudnia 8 osób, w pełnym wymiarze godzin: - Główny księgowy - Daria Warda, - Specjalista pracy socjalnej/kasjer - Karolina Tubisz, - Starszy terapeuta-zajęciowy - Hanna Gramza-Pawlak, - Starszy instruktor terapii zajęciowej - Anna Grzeczka, - Terapeuta zajęciowy - Joanna Plewa, - Starszy terapeuta zajęciowy - Krzysztof Dziennik, - Starszy terapeuta zajęciowy - Katarzyna Borowska, - Starszy technik fizjoterapii z powierzeniem obowiązków starszego terapeuty zajęciowego - Dorota Mróz. |
W Środowiskowym Domu Samopomocy w Żninie konstruowana jest oferta usług dla uczestników Domu miesiące.
Plan ten obejmuje zajęcia organizowane w pracowni: - plastycznej „Słoneczko” , - plastycznej „Stokrotka”, - krawieckiej , - muzyczno – teatralnej, - rehabilitacji , - stolarskiej.
|
Dom ma również dość ścisłe kontakty z osobami i instytucjami z terenu powiatu, a w tym z:
- Zespołem Szkół Specjalnych w Żninie (wspólne zabawy), - Powiatowym Urzędem Pracy w Żninie (staże), - Kościołem Ewangelickim w Żninie (Teatr Cieni), - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Żninie (wspólne rozwiązywanie problemów bytowych podopiecznych Domu i ich rodzin), - Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie (wydawanie decyzji administracyjnych odnośnie uczestników ŚDS), - Warsztatem Terapii Zajęciowej z Brodnicy (imprezy artystyczne), - Żnińskim Domem Kultury (współorganizator imprez).
|
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żninie prowadzi współpracę z innymi domami:
- Środowiskowym Domem Samopomocy w Barcinie, - Środowiskowym Domem Samopomocy w Janikowie, - Środowiskowym Domem Samopomocy w Strzelnie, - Środowiskowym Domem Samopomocy w Inowrocławiu, - Środowiskowym Domem Samopomocy w Nakle Nad Notecią, - Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowej Wsi Wielkiej. - Domem Pomocy Społecznej w Barcinie, - Domem Pomocy Społecznej w Tonowie, - Domem Pomocy Społecznej w Podobowicach, - Warsztatami Terapii Zajęciowej Promyk w Żninie, - Warsztatami Terapii Zajęciowej Pelikan w Szubinie.
Ponadto ŚDS w ramach pomocy użytkownikom współpracuje z:
- poradnią psychiatryczną, - poradnią psychologiczną, - laryngologiczną, - stomatologiczną, - ogólną.
|